Listopad 2009

Vánoce ve Velké Británii

30. listopadu 2009 v 16:42
Všechen spěch a hon začíná již před Vánocemi a obvykle končí těsně před jejich začátkem. Balení dárků, rozesílání vánočních přání, dobová výzdoba, či strojení stromku nenechá jediného člena rodiny v klidu.
Anglický Ježíšek se jmenuje Father Christmas (Otec Vánoc). Nosí dlouhý oblek červené nebo zelené barvy. O Štědrý večer chodí dům od domu a rozdává dárky. Děti věší punčochy na krb a nebo prázdné povlak od polštářů na rohy postelí. Ráno se probouzejí a doufají, že právě jim tam zanechal spoustu dárků.
Děti píšou Otci Vánoc dopisy, které vhodí do krbu. Jedině tak mohou vzlétnout a dostat se až do Severního Pólu, kde jejich přání bude vyslyšeno. Pokud však dopis shoří, musí se napsat znovu.
Počátky oslavy Vánoc se ve VB datují k roku 596 n. l, kdy se svatý Augustin spolu s početnou skupinou mnichů vylodil na březích Anglie, aby přivedli Anglosasy ke křesťanské víře.
Ráno, 25.prosince, rodina společně rozbaluje dárky a poté připravují slavnostní hostinu. Ta bývá podávána přesně v poledne. Stůl, na němž se obědvá, se doslova blýská vším zřídkakdy používaným porcelánem a křišťálovým sklem. Oběd začíná přípitkem a poté symbolickým rozlomením tzv. christmas crackers (jedná se o papírové tuby, v nichž se ukrývá drobný dárek). Oběd se skládá z pečeného krocana s kaštanovou nádivkou se zeleninou a omáčkou. Nabídka dezertů je mnohem pestřejší: švestkový puding polévaný Brandy, sladké koláče nadívané kandovaným ovocem aj. Klasické vánoční cukroví, jako známe z našich domovů, zde ale nečekejte.
Poté se všichni členové rodiny odeberou do obývacího pokoje a sledují tradiční vánoční projev královny Alžběty II.
26. prosince Briti slaví tzv. Boxing day (není zde žádná spojitost s boxem). Existuje mnoho interpretací, proč se tento den takto jmenuje. Pravděpodobně se jedná o odkaz z minulosti, kdy se právě v toto datum otevíraly kasičky z kostelů a jejich obsah byl rozdělen mezi chudé.

Vánoce v Austrálii

30. listopadu 2009 v 16:09
Vánoce jsou ve zdejších zeměpisných šířkách opravdu velmi teplé. Zatímco severní polokoule se nachází uprostřed zimy, zde panují teploty okolo 30 C, tedy 100 F. Sice zde nikdy nesněží, ale za to se musejí potýkat s bouřkami, krupobitím, záplavami, cyklonami a požáry.
Austrálie a Nový Zéland jsou první státy, které časově oslavují Štědrý den, Češi si na něj musejí počkat o 11hodin déle.

Australané považují Vánoce za čas připomenutí si jejich duchovního významu- narození Ježíše Nazarethského. Pro mnohé začínají o půlnoční bohoslužbě. Až 70% obyvatelstva jsou věřící (katolíci, luteráni, protestanti, anglikáni).
I přes velkou rozlohu zde žije pouze 19 miliónů obyvatel. Země je harmonickým mixem etnických skupin. Je zda významné zastoupení mnoha národnostních menšin a většinou každá z nich praktikuje vánoční zvyky vztahující se k jejich původnímu domovu.
Dá se říci, že typicky australské Vánoce neexistují. Za výchozí model oslavy Vánoc byly použity britské zvyky.
Dárky zde nosí rovněž Otec Vánoc, ale poslední léta si na oblibě získává i jeho americký rival Santa Claus. V noci z 24. na 25. prosince přichází do domů a vkládá dětem dárky do punčoch na krbu, či do povlaků na polštář zavěšeném v rohu postele. Vánoční výzdoba je střídmá, používají se především slaměné ozdoby, větvičky ze stromů, jmelí a samozřejmě vánoční stromeček.

Avšak teplotní podmínky výrazně pozměnili britské zvyky. Tradiční večeře se přemístily z domovů na terasy, zahrady, nejsou neobvyklé ani v parku, či na pláži. Je to příležitost setkat se s přáteli a příbuzný, uvědomit si přátelství, lásku a předat si dárky.Vánoční menu může sestávat z mořských plodů, krocana, kachny, kuřete, těstovin, druhově velice pestrých salátu, zmrzliny, švestkové pudinku, koláčů aj.Vánoce v Brazílii

30. listopadu 2009 v 15:51
Brazílie je zemí, kde se střetává celá řada etnik. Jedná se o bývalou portugalskou kolonii. Mnoho vánočních zvyků odpovídá právě této historické skutečnosti.

Jednou z tradic je vytvoření scenérie zrození, nebo- li Presépio. Slovo pochází z hebrejského "presepium" a znamená slaměnou postýlku, ve které Ježíš strávil svou první noc v Betlémě. Stavba Presépia je typická především pro severozápad země, která je náboženský velice ortodoxní.
Osobou, která nosí dárky v Brazílii, je Papai Noel (Otec Vánoc). Dle legendy žije v Grónsku (je zda patrný vliv anglosaských zemí). Když přijíždí do Brazílie přizpůsobuje se místním přírodním podmínkám a převléká se ze svého teplého oblečení do lehké košile a kalhot.
Brazilci si potrpí na bohatou vánoční večeři, tzv. Ceia de Natal (Večeře Zrození). Na stole nesmí chybět nadívaná krůta, šunka, neloupaná rýže a obložené mísy z ovoce a zeleniny.

Oddaní katolíci se obvykle účastní Půlnoční mše, nebo-li Missa do Galo. Svůj název mše získala díky kohoutovi ohlašujíce nový den. Missa do Galo končí v 1 h ranní. 25. prosince, věřící chodí do kostela, ale většina mší se koná až v odpoledních hodinách. Brazilci si totiž raději přispí po vydatné večeři anebo jdou na pláž.

Mezi vánoční dekorace zde patří i řezané květiny. V posledních letech se jí stávají i mohutné ohňostroje vybuchující na klidné noční obloze velkých městech jako jsou Brasilia, Sao Paolo a Rio de Janeiro.
Brazilci patří mezi nejotevřenější národy světa. Lidé během oslav zpívají, tančí na ulicích. Veselí pokračuje až do svátku Tří králů 6. ledna. Toto datum bývá považováno za den, kdy tři moudří muži přišli obdarovat Ježíše do Betléma.

Československá Superstar-Příběh nekončí

29. listopadu 2009 v 11:47


Tisíc krokov od spomienok
som len kúsok od môjho sna
mám chvíľu pokým sa nepopálim.

Nosím dosud stejný jméno,
svoboda je příjemná,
mou story každý zná jen zdáli.

Viem byť blázon rátajťe s tým:
no bránu k svojmu kľúču už viac nestratím.

Veď príbeh nekončí, ja ďalej hrám
a padám viac než vstávam,
svoju dušu dám na misku prázdnych váh.
Ještě nekončím, já jedu dál
a rvu se za svý práva
a nosím štěstí své po kapsách.

Nechej trable na pozítří
i když svět má tě v mířidlách,
dým snů si lačně vtáh, je to síla
Keď je ticho chce to výkrik,
tvoja pieseň zvíri prach
tí ktorí majú strach sa milia.

Bloudění je víc nežli cíl, (bloudění je víc nežli cíl)
tak ať mé klopýtání trvá o to dýl.

Veď príbeh nekončí, ja ďalej hrám
a padám viac než vstávam,
svoju dušu dám na misku prázdnych váh.
Ještě nekončím, já jedu dál
a rvu se za svý práva
a nosím štěstí své po kapsách.

Aj keď nás dráhy ciest raz rozdelia,
boli chvíľu z nás tu priatelia,
pri tebe rád som vždy stál.
Písně náhlé jsou už dávno pryč,
v mých vzpomínkách budou čím dál víc,
naše tóny zní tu dál.

Môj príbeh nekončí, já ďalej hrám
a padám viac než stávám,
svoju dušu dám na misku prázdných váh.
Ještě nekončím, já jedu dál
a rvu se za svý práva,
a nosím štěstí své po kapsách.....
A nosím štěstí své po kapsách....
jéyéyéyé
Po kapsách.....
a aha

Vánoce ve Francii

29. listopadu 2009 v 11:30
Vánoční čas nastává ve Francii během adventu. Jedná se o 4 neděle, které předcházejí Vánocům. Jak praví tradice, každou neděli se na adventní věnci zapálí jedna svíčka. Svíčka zde představuje symbol znovuzrození.
V této době se též užívá adventní kalendář. Má podobu papírového boxu s 24mi okénky k otevření. Jedno okénko denně, a to od 1.-24. prosince (24okének). Každé okénko obsahuje větu z evangelia.
Půlnoční bohoslužba, 24. prosince, oslavuje zrození Ježíše. Obvykle začíná o půlnoci. V současnosti není výjimkou její začátek už během večera.
Štědrý večer je zakončen již zmíněnou bohoslužbou. Francouzi jej ve většině případů tráví s rodinou, či blízkými přáteli.
Kulinářské umění Francouzů je opravdu neotřelé. Mezi tradiční pokrmy patří vánoční krůta (la dinde de Noel) a tzv. vánoční poleno (le buche de Noel). Jedná se o dezert polívaný čokoládou ve tvaru polínka, ve výjimečných případech se může jednat i o zmrzlinu.
Dárky ve Francii nosí Otec Vánoc (Pere Noël). Jde o alegorickou postavu, která je zobrazována jako starý vousatý muž se spoustou dárků pro děti. Dostává od dětí dopisy s jejich přáními a má létající saně tažené soby. Představa Otce Vánoc jako muže s dlouhým plnovousem, v červeném obleku, se saněmi a pytlem plným hraček, je pouze americkým výmyslem, který se objevil poprvé v roce 1868 v časopise Harper´s magazine. A byla to právě Coca Cola, která z bodrého muže udělala takovýto symbol Vánoc a celosvětově jej proslavila.
Francouzi si potrpí na bohatou výzdobu, jak interiérů, tak exteriérů (pro navození skutečné vánoční nálady). Často jsou osvětlené, aby vynikaly i během noci. Typickým stromkem je jedle, která je hlavní dekorací v každé rodině a ukládají se pod ni dárky. První vánoční stromeček se objevil roku 1521 v Alsasku. Už staří Keltové používali stromy k dekoraci během zimního slunovratu. Považovali je za symbol života.
K Vánocům neodmyslitelně patří i trhy. Jedná se o seskupené dřevěné stánky, kde se prodávají dekorace, hračky, svíčky… Tato tradice je velice silná především na jihu země, avšak kolem roku 1990 se rozšířila do celé země a dnes tvoří neopomenutelný atribut francouzských Vánoc.


Shetlandský pony

29. listopadu 2009 v 10:57
Shetlandi jsou nejmenšími britskými horskými a vřesovištními ponyi.Žijí na nehostinných Shetlandských ostrovech na severovýchod od Skotska už asi 10 000 let.
Drsné podnebí a chudá
pastva z nich učinily velmi odolné plemeno.Na svou velikost jsou asi nejsilnějšími ze všech koní a ponyů.
Shetlandi se měří v palcích,nikoliv pěstích.Jsou vysocí 42 palců,tedy 107 cm.Mohou mít jakékoliv zbarvení.Používají se jako dětští jezdečtí ponyové a rovněž v zápřahu , kde zejména vynikají svým krátkým klusem.
ODOLNÍ PONYOVÉ
Tito ponyové přežívají i ve sněhu a za silných větrů svého ostrovního domova.Narůstá jim hustá srst a dovedou vystačit jen s minimálním přídělem potravy.zdroj:foto-Zuzana Buráňová
text-encyklopedie ,,Kůň a pony"

Pixelky-Mail

28. listopadu 2009 v 18:28Pixelky 4

28. listopadu 2009 v 18:27

Sikeira TemplatesOuvindo música eletrônicaCoração ocupadoTempo bom, tudo belezaO outono não chegou mas as máscaras já caemQuem veio primeiro, o ovo ou a galinha?O tempo não páraSem grandes feridasEstressadosikeiratemplates@hotmail.comSem comentários, próxima!17 anosDe saco cheio, vai pro rio que o parta!Esse coração já tem donaSou o favoritoAdoro comer lasanhas, todos os tipos de massa. Gosto de fast food. Só não me esqueço das saladas. I need to get in shape!Sobremesas me tentam, donuts, tortas, bolos, balas, chicletes, pirulitos, se continuar nunca acabarei de listá-lasAzarento por naturezaNão estou muito bem, mas o sol brilhará para todosNão me encham o saco!Se quiserem me acionemNo comentsAviso: PERIGO, nível de estresse pessoal altamente elevado!To dodói, me faz um curativo?Amo a Pucky, minha cadelaHomens de Preto, Homem aranha, X-Men2, Os Normais - o filme, Garfield, Os Incríveis

Medvídci:
Hvězdičky:x

Hello Kitty:
New:
----------

Medvídek Pú:Předvánoční bleskovka

28. listopadu 2009 v 17:53

Ahojik lidičky brzy tu budeme mít Vánoce a proto jsme se rozhodly udělat Vánoční bleskajdu a pro výherce Vánoční diplomek.


Tak jdem na to....................

1)Ahojik
2)Santa nebo Ježíšek?
3)Máš rád/a Vánoce?
4)Dáváš nebo dostáváš radši dárky?
5)Máš už nakoupené dárky?
6)Děláš na Vánoce nějakou výzdobu?(kromě stromečku..)
7)Tak pa.....

Comentík12.

20. listopadu 2009 v 19:02
Ahojik lidičky!!!Máme tu listopad a brzy bude prosinec a Vánoce!Tématu Vánoce se také hodně věnujeme a můžete zde na blogu najít třeba vánoční zvyky,koledy,cukroví,obrázky,Vánoce v různých zemích atd.....Mood: Joy
Také jsme vymyslely novou akci blog pro všechny,kde nám můžete posílat články a my je zveřejníme pod vaším jménem na našem blogu.Ale více si přečtěte v článku věnovaném této akci.

Brzy tu budeme mít bleskajdy a různé soutěže o Vánoční diplomky.No a také pro vás a pro naše Sbéčka budeme mít překvapení k Vánocům...... tak se už těšíme.....kisses....


Děkujeme moc za to,že náš blog čtete,Vy jste ten důvod proč je tento blog(doufáme)stále lepší.

PA KÁJA A MÍŠA

Vánoční koledy

20. listopadu 2009 v 18:26


Narodil se Kristus Pán
Jak jsi krásné neviňátkoŠtědrý večer nastal

Nesem Vám noviny


Tichá noc


Vánoční cukroví

20. listopadu 2009 v 18:06


Tady můžete najít pár jednoduchých vánočních receptů na cukroví....

Vanilkové rohlíčky

1. Smíchejte na hladké těsto kostku másla nebo tuku na pečení, čtyři lžíce pískového cukru, hrnek a půl mletých ořechů a dva hrnky hladké mouky. Nechte půl hodiny odpočinout v ledničce.
2. Z vychlazeného těsta odkrojte půlku (druhou vraťte do ledničky na druhou várku), rychle vyválejte na váleček, ze kterého budete odkrajovat stejné kousky a z nich tvarovat rohlíčky. Ty rozložte na plech a pečte v mírně vyhřáté troubě asi deset minut.
3. Ještě horké obalte v misce v moučkovém cukru.


Domácí marcipán1. Mandle spařte, oloupejte a velmi jemně nakrájejte. Smíchejte s cukrem v poměru dva díly mandlí na jeden díl cukru. Třete, dokud nevznikne vláčná hmota.
2. Hotovou hmotu vyválejte do válečku, zabalte do potravinářské fólie a uchovávejte v chladu. Před zpracováváním přidejte 50 g moučkového cukru, aby se marcipán lépe tvaroval.Pozor, rychle vysychá, proto s ním nepracujte příliš dlouho.

Mandlové perníčky

25 dkg hladké mouky, 7 dkg moučkového cukru, 7 dkg másla, 12,5 dkg medu, 10 dkg neloupaných strouhaným mandlí, 1 vejce, 1 lžíce rumu, 1/5 prášku do perníku, nastrouhaná kůra z 1 citrónu

Ve vodní lázni rozpustíme med, máslo a zamícháme citrónovou kůru. Promícháme mouku s cukrem, práškem do perníku, mandlemi. Smícháme s medem a máslem, vejcem, rumem a dobře propracujeme. Necháme 30 minut odpočinout. Vyválíme těsto a vykrajujeme různé tvary. Na tukem vymazaném plechu upečeme. Vychladlé polijeme polevou a zdobíme.Vánoční perníčky

Na těsto:
65 Dkg hladké mouky
25 Dkg moučkového cukru
10 Dkg medu
5 Dkg másla
4 vejce
2 lžíce jedlé sody
2 lžíce mletého koření - anýz, hřebíček, skořice, fenykl
Na polevu:
25 Dkg moučkového cukru
6 lžic citronové šťávy

Na polevu:
25 Dkg moučkového cukru
6 lžic citronové šťávy

Těsto necháme půl dne uležet. Vyválíme a vykrajujeme tvary. Pečeme při 200°C 10 minut. Zdobíme po vychladnutí polevou, kterou jsme vytvořili z 25 Dkg moučkového cukru a 6-ti lžic citronové šťávy. Hotové perníčky necháme 1 měsíc uležet v uzavřené nádobě.Vánoční zvyky

19. listopadu 2009 v 19:32

Lití olova

Nad plamenem se v kovové nádobce (nejlépe ocelové) rozžhaví kousek olova až k bodu tání. Připravte si nádobu s vodou, a tekoucí olovo do ní opatrně, ale naráz vlije. Vznikne tak odlitek velmi abstraktních tvarů. Přítomní se pak snaží rozpoznat, čemu nebo komu je odlitek podobný. Podle tvaru se pak usuzuje, co koho čeká. Olovo má nízký bod tání a jde to snadno.

Krájení jablka

Po štědrovečerní večeři se nožem přepůlí jablko. Řez veďte kolmo ke stopce. Obě poloviny se všem ukážou a záleží na tom, jaký tvar má vnitřní část s jádry. Pokud vypadá jako pěti, nebo vícecípá hvězda, sejdou se všichni za rok ve zdraví. Pokud má tvar kříže, je čtyřcípá, pak někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Tohoto zvyku se není třeba bát. Vybírejte zdravé, velké jablko. A nezapomeňte - od štědrovečerní večeře se nevstává!


Střevíc

Svobodné dívky házejí střevícem přes hlavu. Obrátí-li se patou ke dveřím, zůstanou doma. Obrátí-li se špičkou ke dveřím, provdají se a odejdou.

Šupiny

Pod talíře se štědrovečerní večeří se dává několik kapřích šupin, které mají přinést všem po celý rok dostatek peněz.

U Štědrovečerní večeře

- chystá se o jeden talíř navíc, pro náhodného hosta
- pod talíř se schová zlatý penízek
- šupinky z kapra pro štěstí, a aby se nás držely peníze
- od slavnostní večeře se nesmí vstát, ani kdyby někdo bušil na dveře, protože ten, kdo vstane, do roka zemře

Třesení bezem

Nezadané dívky třesou bezem a dům u kterého začne jako první štěkat pes je i domem, ve kterém bydlí jejich nastávající.

Tak co uctíváte Vánoční zvyky a tradice?Jestli ne určitě nějaké z těchto zkuste.......
zdroj:www.vanoce-vanocni-darky.czVánoční obrázky

19. listopadu 2009 v 19:17


Blog pro všechny

15. listopadu 2009 v 17:54 ...NOVINKY...
Ahojik lidičky dostaly jsme skvělý nápad.Říkáte si co to asi zase bude?
Blog pro všechny tím myslíme,že nám budete moci posílat své nápady,články a obrázky.Tato akce je určena hlavně pro ty co nemají svůj blog,ale nikdy nestojí napsáno,že nám nemůže posílat příspěvky i zkušený blogař.Nebude to ve stylu,že jste naši rádoby redaktoři a budete nám posílat články a my se budeme Krokodíl *1945*válet a nutit vás do dalších.Záleží jen na vás kolik nám toho pošlete. Pošlete nám článek a my ho zveřejníme pod vaším jménem.Pokud nám budete posílat příspěvky častěji zápíšeme vás do pravidelných tvůrců příspěvků do menu pod SBéčka.

Jde jen o to,že nám docházejí nápady a nevíme o čem už máme psát.....tal se chceme nechat inspirovat od vás..........*3970*.............pokud máte zájem přečtěte si tato pravidla:

1)posílejte články slušné případné chyby opravíme
2)posílejte příspěvky na tento email:kocadisblogik@seznam.cz


No a to je asi vše moc vám děkujeme a pa ......................

Diplomek pro Horses97

13. listopadu 2009 v 19:19
Máme novou SB Horses97!Je to super blogik je tam spousta článků o koních ale málo rubrik..ale stojí za to se na něj mrknou
klikSlíbila jsem mustanga,ale nemohla jsem ho sehnat tak snad Frís nevadí.

Diplomek pro nás od Horses97

13. listopadu 2009 v 17:48

Děkujeem


119.Velká pardubická

12. listopadu 2009 v 17:33